Drzwi zewnętrzne to jeden z ważniejszych elementów domu. Po pierwsze wpływa on bowiem na wygląd głównej fasady i na ogólną prezencję posiadłości. Musi być więc odpowiednio dopasowany do reszty konstrukcji. Po drugie zaś drzwi zewnętrzne mają za zadanie zapobiegać wnikaniu do wnętrza chłodnego powietrza. Niezwykle istotne jest więc w ich przypadku to, aby nie tylko ładnie się prezentowały, ale także były szczelne i nie przepuszczały zimna. Szczególnie ważne jest to w sezonie grzewczym, ponieważ szczelne drzwi pozwalają zmniejszyć koszty ocieplania domu.
 
Główną rolą, jaką spełniają drzwi zewnętrzne, jest jednak tworzenie bariery między wnętrzem domu a jego zewnętrznym otoczeniem. Bariera ta może mieć różny charakter. Z jednej strony powinna zapobiegać sytuacjom takim jak włamania czy napraszanie się natrętnych gości. Z drugiej strony drzwi zewnętrzne powinny stanowić także barierę audialną, odgradzającą nas od odgłosów środowiska i zapewniającą ciszę i spokój.
 

Różne warianty do wyboru

 
Najpopularniejszym rodzajem drzwi zewnętrznych do domów są drzwi drewniane. Są one bowiem znacznie bardziej estetyczne od, chociażby drzwi metalowych. Naturalny materiał, z którego są zrobione, dobrze komponuje się z wszelkimi rodzajami konstrukcji. Drzwi drewniane zewnętrzne mogą być bowiem wykonane w wielu różnych rozmiarach i stylistykach. A ponadto istnieje bogata paleta barw, spośród których można wybrać odpowiednią dla danego domu.
 
Drzwi drewniane zewnętrzne produkuje się z wielu rodzajów drewna. Istnieje także możliwość wykonania w nich przeszkleń. Takie rozwiązanie może okazać się wyjątkowo estetyczne i poprawić oświetlenie wnętrza. Niestety, szklane elementy nie stanowią jednak zbyt dobrej ochrony i zapewniają niedostateczną termoizolację. W celu poprawienia bezpieczeństwa niektóre drzwi zewnętrzne drewniane wyposażone są za to w specjalne zamki antywłamaniowe i wkładki stalowe. Jednak nawet jeśli zdecydujemy się na wybór drzwi gładkich, bez przeszkleń, nie oznacza to wcale konieczności rezygnacji z ciekawej stylistyki. Producenci drzwi zewnętrznych drewnianych oferują bowiem drzwi z różnego rodzaju żłobieniami, które uatrakcyjniają wizualnie ich towar.